5 odporúčaní, o ktorých by mal vedieť HR manažér v IT firme

Najskôr zopár viet o mne. Volám sa Lucia Harušťáková a nikdy som nemyslela, že budem pracovať v IT firme. Zhodou okolností však pôsobím už deviaty mesiac v Davinci na pozícii HR Generalist. 9 mesiacov je relatívne dosť dlhý čas na to, aby si človek urobil názor a začal porovnávať.

A keďže som predtým pracovala na obdobných pozíciách v bankovom a poisťovacom sektore, práve porovnávanie mojich minulých a terajších skúseností ma vyhecovalo napísať tento blog. V čom je teda práca v IT firme špecifická a čo by som poradila kolegom, ktorí budú nasledovať moje kroky?

1) Poznajte svojich ľudí.

Tento bod znie ako najväčšie HR klišé, ale poznať svojich ľudí v IT firme platí dvojnásobne. A tým nenarážam na to, ako sa vaši kolegovia volajú, ale na všetko, čo ich ovplyvňuje, ako rodina, záujmy a iné.

Btw., tiež ste mali pocit, že klasický developer vyzerá ako geek, pre ktorého je šampón na vlasy a pravidelná hygiena tabu (fotka na titulke)?

Potom by ste boli prekvapení, že realita vyzerá nejako takto:

Ako vyberiete najlepších ľudí? Zamakajte na svojom výberovom procese.

V našej firme nepracujú klikači (klikač = developer, čo nakliká akékoľvek zadanie, zapojenie vlastnej iniciatívy je minimálne. Pozn.red.).  Chalani a 8 dievčat u nás pracuje v tímoch a nie je predsa umenie mať silných jednotlivcov, ale skvelý tím. O umení namiešať víťazný tím by vedel hovoriť napr. slávny futbalový tréner Arséne Wenger, ktorý napriek mnohomilónovým letným nákupom porazí José Mourinha maximálne v pretláčaní gréckorímskym štýlom. A Chelsea si zatiaľ kráča ligou ako dobre namazaný stroj. 

2) Motivujte, motivujte, motivujte.

Developer je tvor, ktorý potrebuje byť neustále motivovaný, na to, aby odvádzal výbornú robotu. V našom prípade sú motiváciou najmä projekty, na ktorých naši ľudia pracujú a technológie, ktoré developeri používajú.

Premennú zohrávajú benefity. V ktorej firme majú napr. toto?!:

...ďalej samozrejme rôzne školenia a financie, ktoré za odvedenú robotu dostanú. Nad všetkým však vyčnieva sloboda, ruka v ruke so zodpovednosťou. V Davinci software nenájdete nikoho, kto by stál za vaším chrbtom a kontroloval, čo robíte.

Sloboda v práci je hodnota, za ktorú sa podľa nás oplatí dennodenne bojovať. A keď sa za ňu postaví dokonca váš šéf, viete, že pracujete v správnej firme. 

3) Make them feel safe.

Bojíme sa robiť chyby, lebo za ne podvedome čakáme trest. A myšlienka na najbližšiu splátku hypotéky nás paralyzuje o to viac.
Predstavte si svet, v ktorom by vás zamestnávateľ nechal slobodne robiť chyby, lebo si myslí, že sa z nich najlepšie poučíte. A predstavte si zamestnanca, ktorý by sa uvoľnil a nechal naplno rozvinúť svoj potenciál. U nás to tak funguje a nikto z našich zamestnancov doteraz nedostal minútovú výpoveď.

Druhým dôležitým faktorom je nerobenie rozdielov. Či ste upratovačka, alebo tímlíder, ste pre nás rovnako dôležitý zamestnanec. Ak to tak budú ľudia cítiť, máte vyhraté.

4) Buďte rodina.

Nechcem tvrdiť, že prílišná sloboda, alebo vytváranie niečoho viac, než čisto pracovných vzťahov na pracovisku je jediná cesta. Nám to však funguje. Ako v správnej rodine, aj u nás pracujú starší, mladší a úplne mladí. Štatisticky vzaté, Davinci software = 14 senior developerov, 12 mediorov a 29 juniorov.

A ako zistíte, že sa vaši ľudia cítia v práci dobre? Napr. keď vás vaši bývalí zamestnanci prekvapia spoločnou selfie z ich náhodného stretnutia v zahraničí. 

5) Zasaďte zrnko.

V Davinci software nemáme žiadnu umelo vytvorenú organizačnú štruktúru. Systém fungovania je založený na práci v tímoch, v ktorých sa prirodzene vyprofilujú lídri. No nie každý má potenciál šéfovať a zároveň zvládnuť slobodu.

Najpodstatnejšou myšlienkou je však investícia. Investujte do vašich ľudí. Umožnite im vzdelávať sa. Nachádzajte spôsoby, ako by mohli zdieľať svoje know-how. Umožnite mladým stretávať sa so staršími, klásť im otázky a zabezpečte, aby dostávali na svoje otázky odpovede. Vaši ľudia porastú a vaša firma spolu s nimi. 

Bodka na záver:

Takže čo je tá správna formula pre fungovanie? Naši chlapci svojpomocne po prečítaní môjho príspevku navrhli toto:

A správna bodka na záver?

Nič z týchto bodov nebude fungovať, pokiaľ svojich ľudí nebudete mať radi.

Ak máte tip, ako to funguje u vás, pokojne mi napíšte do komentov. :)

 

Publikované: 01. dec 2014 10:33 | Počet prečítaní: 4785
  • Lucia Harušťáková

    HR Generalist

    Lucia má v Davinci software na starosti HR oblasť. Snaží sa zabezpečiť všetko pre to, aby boli naši ľudia spokojní. Ak ju počas dňa nenájdete v rozhovore s niekým z členov tímu, pravdepodobne sa venuje hiringu, developmentu, alebo administratíve.

We want you

Do you see yourself working with us? Check out our vacancies. Is your ideal vacancy not in the list? Please send an open application. We are interested in new talents, both young and experienced.

Join us

Podobné články