JUGZA (Java User Group Zilina)

"V originálnych stanovách sa píše, že ide o stretnutie, na ktorom sa diskutuje o technológiách, zdieľajú sa skúsenosti a má sa piť pivo, jesť pizza a zabávať sa!", hovorí v rozhovore Laďo Božek, iniciátor žilinskej JUGZY.

Čo je to JUGZA?  

Je to skratka pre Java User Group Zilina. Ide o pravidelné stretnutia Java developerov žilinského kraja. V originálnych stanovách sa píše, že ide o stretnutie, na ktorom sa diskutuje o technológiách, zdielajú sa skúsenosti a v neposlednom rade sa tu má piť pivo, jesť pizza a zabávať sa! Tieto 3 posledné body sa snažíme poctivo dodržiavať. Stretávame sa v mesačných intervaloch v Banke. Za sebou máme 14 večerov.  

 

 

Ako vznikla myšlienka JUGZY?

V roku 2000 som nastúpil do svojho prvého zamestnania a postupne som začal vnímať existujúcu Java User Grupu v Prahe. Spolu s kolegami sme ako mladí a nadšení Java vývojári sledovali, ako skupina funguje, ako v nej ľudia diskutujú, aké eventy organizujú a aké kapacity si tam pozývajú. Už vtedy som mal pocit, že by bolo super mať niečo také aj u nás v Žiline. No ako to už v živote chodí, museli sme si počkať na ten správny moment. Prešlo niekoľko rokov, počas ktorých som prešiel niekoľkými firmami a nabral veľa skúseností, až som napokon pristál vo firme Davinci. S myšlienkou podporiť Java komunitu v našom meste prišiel náš CEO Jan Lamber Voortman. Pri návšteve Žiliny sa ma opýtal, čo môže naša firma spraviť pre žilinský región a zdôraznil dôležitosť komunít, ktoré sú vo svete úplne bežné. Možno je dobré tiež spomenúť, že takto uvažujú holandskí podnikatelia bežne.

 

Ako sa vyvíjal váš plán s JUGZOU ďalej? 

Riešili sme samozrejme aj iné otázky: Prečo je v našom regióne nedostatok skúsených Java odborníkov? Prečo veľa z nich odchádza do Bratislavy, respektíve do zahraničia? Pochopili sme, že túto otázku si kladú aj iné firmy v okolí už dlhší čas. Nepriaznivá situácia sa možno nedá vyriešiť jednoducho zo dňa na deň, ale niekde sa začať musí. A tak vznikla JUGZA. Pôvodný impulz teda pochádza z Holandska. Toto ma neskutočne oslovilo. Ktorá iná firma by urobila niečo podobné?! Osud to tak asi chcel, pretože táto aktivita napokon "prischla" mne, vďaka čomu som sa vrátil k mojim pôvodným predstavám.

 

Nadväzuje žilinská JUGZA na nejakú tradíciu?  

Čo sa týka stretávania sa záujmových skupín, tak v Žiline uz existovali stretnutia pre milovníkov Android technológie, alebo komunita okolo Blender3D, a teda nevidel som dôvod, prečo by u nás nemohla vzniknúť skupina aj pre Java platformu. Celosvetovo existuje veľké množstvo veľkých, ale aj tých menších. Zo začiatku boli podporované firmou SUN a v súčastnosti toto žezlo prevzala firma ORACLE. Aj vďaka takýmto komunitám sa môžu informácie o novinkách a dianí v Java svete posúvať ďalej. V našich končinách viem o dobre fungujúcej skupine v Bratislave. V Čechách sú to pobočky v Brne, Ostrave, Plzni a samozrejme v Prahe.

 

 

 Čo je cieľom JUGZY?  

Základom je stretnúť sa, a to aj mimo práce. Keď fungujete s kolegami v rámci jednej firmy niekoľko rokov, može sa stať, že stratíte prehľad o tom, čo sa deje tam vonku. Človek si žije svojím štandardom a zabúda sa zaujímať o iné veci. Na našich JUGZA sessions sa stretneš s ľuďmi z iných firiem, zažiješ networking a shareing informácií a to ti dodá vietor do plachiet (úsmev). Keď máš pri práci nejaký problém, štandardne sa obrátiš na kombináciu "stack overflow" + Google. No ak nenájdeš riešenie ani tam, máš naozaj problém. Jedným z našich cieľov je podeliť sa aj o takéto situácie, pritiahnuť ďalších seniorov a ísť v knowledge oveľa ďalej. Na spomínanej officiálnej JUG stránke sa tiež píše, že na stretnutí sa môžu zúčastniť aj firmy, ktoré majú záujem prezentovať sa pred komunitou. My sme na JUGZE doteraz privítali firmu Davinci software, Scheidt & Bachmann, SIGP, alebo tiež brnenský RedHat. Videli sme ako sa programuje portál pre železnice, ako jednoducho naprogramovať hru pre Android, prednášku u nás mal aj človek, ktorý pôsobí ako committer pre ASF Maven projekt a developer pre JUnit open source projekt. Pomaly nás ľudia začínajú registrovať a celý formát tak neustále rastie. Naposledy nás bolo zhruba 40.

 

Kde sa stretávate?  

Na začiatku sme skúšali taký “kočovný” spôsob fungovania. Postupne sme prešli priestormi firmy Davinci, neskôr Scheidt & Bachmann, ale nebolo to dlhodobo vhodné riešenie z rôznych dôvodov. V začiatkoch nám dosť pomohla organizácia/ podnikateľský inkubátor VTP, ktorí nám ponúkli možnosť pôsobiť v Banke[www.bankazilina.sk]. Väčšina Žilinčanov ju už pozná, určite odporúčam všetkým ísť sa tam pozrieť. Ja osobne ju volám “Ten najluxusnejší startupový brloh v žilinskej kotline”, aj keď som skôr názoru, že dobrý startup musí vzísť z biedy a hladu (smiech).

 

Kto je v organizačnom tíme?

Na organizácii sa podieľa okrem mňa aj kolega Jakub Remenec z Davinci software a nedávno k nám pribudol Juraj Trnovský zo Scheidt & Bachmann. Ak by sa našiel niekto ďalší, kto by nám chcel pomocť, radi ho privítame. Stačí napísať na našu FB Fanpage, alebo kontaktný mail, ahoj@jugza.sk

 

Prečo ju vlastne robíš?  

Niekedy nad tým sám premýšľam. (smiech). Ja nie som typický prezentér a človek, ktorý by stál na pódiu a strhával masy ľudí. Radšej pôsobím v pozadí a vymýšľam veci. Som nevyliečiteľný ideamaker a hobby startupista na dôchodku, čo znamená, že sa rád zapojím do zaujímavých aktivít, ale svoj voľný čas radšej venujem rodine. Rozmýšľam o vybudovaní komunity ľudí, vďaka ktorej by mohli byť zrealizované niektoré moje myšlienky. To už je ale asi iná téma. Už na strednej škole som sa venoval doučovaniu programovania. Vtedy som pochopil, že ma takéto odovzdávanie knowledge celkom baví a nie len pre to, že išlo prevažne o sympatické vysokoškoláčky na FRIčke (smiech) .

 

Akú máš víziu s JUGZOU?  

Premýšľam, kam vôbec smeruje obyčajné ľudské stretávanie sa, keďže stále viac a viac sa náš život preklápa do virtuálna. Ale som presvedčený, že pokiaľ bude existovať pivo, tak sa ľudia neprestanú stretávať. (smiech) Časom, keď sa JUGZA ešte viac etabluje, by sme chceli zorganizovať v rámci našej komunity nejakú mini Java konferenciu. Spojili by sme sa s miestnymi firmami, dali dokopy zaujímavý lineup, pozvali nejakú sexy Java osobnosť zo zahraničia a podporili to dobrým marketingom. A možno by sme tým presvedčili všetkých emigrovaných Javistov, aby sa vrátili do Žiliny. Je to síce ešte ďaleko, ale beriem to ako challenge. Ľudia si nevedia nájsť čas, poznám to na sebe. Chcem preto pripomenúť všetkým Java positive ľuďom, že každý posledný utorok v mesiaci je tu JUGZA!

Publikované: 29. sep 2015 16:54 | Počet prečítaní: 2522
  • Daniel Grigar

    Online Marketing Specialist

    Dano pracuje v Davinci software ako Online Marketing Specialist. Spravuje naše firemné sociálne siete a stará sa o náš blog. Popri tom strká svoje dlhé prsty aj do grafiky a videa. Vo voľnom čase sa venuje manažovaniu improvizačného divadla 3T. V minulosti dobrovoľničil v mnohých mládežníckych projektoch a je najväčším fanúšikom americkej kapely MUTEMATH. 

We want you

Do you see yourself working with us? Check out our vacancies. Is your ideal vacancy not in the list? Please send an open application. We are interested in new talents, both young and experienced.

Join us

Podobné články