Moja cesta ku cloudom

Bol by som rád, aby sa v rámci Slovenska zdieľali informácie o skúsenostiach s cloudovými technológiami. Ja sám by som sa chcel učiť, keďže sa nepovažujem za toho najmúdrejšieho. Ak som, tak je to smutné (smiech).

Ako sa začala tvoja cesta ku cloudu? 

V bývalej firme som bol klasickým Java developerom. Vŕtal som sa aj do fyzických serverov, ale išlo naozaj o absolútne začiatky. Za túto oblasť som nebol nijako zodpovedný, len ma to zaujímalo. O nejaký čas som v tejto firme skončil a hľadal som si novú prácu, stále však ako Java developer. 

 

Čo bolo potom?

Pri hľadaní práce som mal viacero ponúk, ale žiadna nebola taká, ktorá by ma posunula smerom, akým som chcel ísť. Až som narazil na naše Davinci a pozíciu Java Developer. Z profilu pozície a firmy som sa sám seba pýtal, či má vôbec zmysel ísť na tento pohovor. Vtedajšie Davinci bolo totiž niekde úplne inde, než som bol ja. Vtedy to tu fungovalo absolútne inak, než teraz. Bolo tu pár ľudí, všetko špičkoví senior developeri, odborníci na Javu, Spring a pod. Jadro tejto partie tu doteraz zostalo, no v tej dobe išlo o malý tím a so študentami a juniormi sa nepracovalo tak, ako dnes. Sám seba by som mohol zaradiť práve do kategórie juniorov. Mal som síce nejaké skúsenosti, ale nebola to žiadna sláva. Tak vlastne prebiehal aj samotný pohovor, kde mi šéfovci oznámili, že ak by som bol Java Developerom, mal by som to extrémne ťažké a musel by som sa toho strašne veľa doučiť. 

 

Ale do Davinci si predsa len nastúpil...

Zachránilo ma, že sa otvárala pozícia "spolovice Tester a spolovice Admin". Ponuku som prijal s vedomím, že časom sa uvidí, či ma to predsa len neťahá viac k Jave.

 

Ako sa začala tvoja práca v Davinci?  

Začal som testovať. V mojom prípade bolo super, že som mal nejaký background z Linuxu, serverov a zároveň aj developmentu. Keďže som tu bol v tej dobe jediný tester, podarilo sa mi značne odľahčiť našich developerov. Postupne sa firma rozrastala a spolu s ňou aj naše testerské oddelenie. Skvelé bolo, že väčšina chalanov mala širšie znalosti, takže na nás úplne neplatil výraz tester ako ho pozajú vo väčšine iných IT firiem.

 

Kde sa začal príbeh s cloudom? 

Prvýkrát sme skúsili cloudové riešenie pri vývoji pre jedného nášho slovenského klienta. Bolo nemožné, aby sme u nás mali produkčné servery, Klient v tej dobe takisto servery nevlastnil, jedinou možnosťou tak bol cloud. V tej dobe sa rozbiehala AWS platforma od Amazonu, rozhodli sme sa ju teda vyskúšať. Kedže sme nemali dostatočné vedomosti, učili sme sa na vlastných chybách. Vytvorili sme síce kostrbaté riešenie, ale plne funkčné. Po spolupráci s prvým klientom nastalo na dlhšie obdobie ticho, až sme v roku 2013, zhruba 2 roky po poslednej skúsenosti, dostali zadanie z Holandska. Išlo o veľkú banku, ktorá chcela mať jeden svoj projekt na cloude. Zaujímavosťou je, že na celú zakázku sme mali 3 týždne.

 

Dosť krátke obdobie.. 

Bolo to extrémne náročné obdobie, ktoré si doteraz živo pamätám. Mal som týždeň "home office" a pracoval som odrána od 6:00 do 01:00 v noci, aby sme to vôbec stihli. Celý tím sme tvorili my dvaja s kolegom Jurom Tóthom. Táto zákazka nakoniec skončila veľkým úspechom. Projekt sme spravili neskutočne rýchlo, napísali sme niekoľko desiatok tisíc riadkov konfiguračného kódu infraštruktúry a aj deploymentu. Reakcia klienta bola skvelá. Po tomto projekte prišlo paradoxne ďalšie pármesačné ticho, ktoré sa prerušilo opäť požiadavkou z Holandska.

 

Čo sa dialo potom?  

V tomto období sme začali riešiť vo väčšom Puppet. Keď sme robili náš úplne prvý projekt, mali sme veľmi malý základ puppetového deploymentu, čo však bolo ok, keďže aj celý cloud bol v plienkach. Pri druhom projekte sme takisto nemali veľké skúsenosti. Potom, keď prišiel projekt z Holandska, vedeli sme, že ďalší kľúčový prvok na to, aby sme vedeli pracovať v cloude automaticky, bol okrem práce s Puppet modulmi aj Cloud formation. Väčšinu z Cloud formation som robil ja, Puppet moduly si vzal na starosť Juro Tóth. Bavíme sa o období 2-3 rokov dozadu. Postupne sme išli krok za krokom, kontinuálne sa zväčšoval tím. Najskôr na študentskej báze v Žiline, kam postupne poprichádzali aj seniornejší ľudia, špičky v Linuxe. Nasledovala obrovská lavína projektov, ktoré boli stále väčšie a komplikovanejšie. Zažili sme obrovskú evolúciu, počas ktorej sme prišli na to, ako robiť kvalitný monitoring. Čím viac bolo projektov, tým väčšia musela byť konsolidácia. Dnes náš tím tvorí 17 ľudí, v Bratislave 8 a v Žiline 9.

 

Davinci je inovatívna firma. Ako to vyzerá s cloudom z pohľadu celého Slovenska? 

Nepoznám veľa firiem, ktoré robia s AWS. Existuje služba Microsoft Azure, DigitalOcean a potom sú tu nejaké lokálne služby postavené nad open stackom. V princípe ide stále o to isté, len sú tieto služby inak urobené. Dnes je však veľmi ťažké konkurovať Microsoftu alebo Amazonu s ich armádou vývojárov a financií. 

Davinci je inovatívne v použití tohto produktu v bankovom a poisťovníckom sektore. Priznám sa, že neviem, či nejaké banky fungujú v cloudovom prostredí. V Holandsku viackrát zaznelo, že našu úroveň služieb tam ešte nikto nedodal. Podľa mojich informácií všetky slovenské banky fungujú buď on-premise, alebo na nejakých lokálnych službách. Myslím si však, že v celom odvetví sa to už začína pomaly lámať. Ľudia začínajú tieto služby a technológie spoznávať, no sú zviazaní vedením, ktoré má strach, keďže podľa nich existuje potenciálne riziko úniku dát, a pod. 

 

V čom spočíva špecifikum cloudového riešenia pre banky? 

V bezpečnosti. Je pravidlo, že firma, ktorá tieto služby používa, musí mať bezpečnostný certifikát. My máme spravený SOC2. Musíš mať nastavené procesy ako narábať s dátami a systémami, ktoré sú nad nimi. Potrebuješ mať zabezpečené pripojenie ľudí, keďže táto oblasť by sa teoreticky dala zneužiť. A musíš mať zvládnutú bezpečnosť medzi komponentami v cloude, čo je extrémne dôležité. Našou zodpovednosť je tieto časti nastaviť dobre, rýchlo a opakovane. Pozitívom tejto práce je však to, že prvýkrát na nejakom probléme stráviš deň a pol, v druhom už len hodinu. 

 

Máš za sebou cestu od úplného amatéra po lead architekta vo firme, ktorá dodáva top produkty pre holandský bankový sektor. Kde sa tieto veci dajú naučiť?

Všetky vedomosti sú o praxi a čítaní dokumentácie. Pri prvom projekte pre holandský trh som sa naučil toho toľko, že z týchto vedomostí čerpám doteraz. Aj pri poslednom teste na certifikáciu som pri 80% otázkach použil skúsenosti, ktoré som sa vtedy dávno naučil. Platí to asi pre každú oblasť. Ak makáš a nasávaš informácie 16-18 hodín denne, niekde sa to prejaviť jednoducho musí. Zároveň ťa dopredu posúvajú skúsenosti. Ak na nejakom projekte pracuješ každý deň, nevyhnutne prichádzajú nové a nové problémy, ktoré musíš riešiť. A aj keby si na riešenie zabudol, systém ti ho obúcha o hlavu takým spôsobom, že na to už nikdy nezabudneš.

 

Existujú aj nejaké školenia? 

Áno. Spomínam si na jedno školenie, ktoré sme nedávno absolvovali s kolegom Jurom a naším holandským architektom Tjerkom. Keďže dokumentácie je toľko, že sa k nej nemáš popri práci šancu dostať, videli sme tam neskutočné veci. Výhodou Davinci je aj to, že máme vlastného Account Managera priamo v Amazone, ktorý sa nám venuje. Prednedávnom sme s ľuďmi z Amazonu strávili celý deň počas ktorého sme dostali posudok na náš jeden účet o ktorom sme následne debatovali. Boli dosť prekvapení, že na to, ako krátko sme v Amazone, sme to mali zabezpečené a zautomatizované na takej vysokej úrovni, ktorá nebýva zvykom.

 

Aká je budúcnosť tohto odvetvia? 

Určite bude všetko v cloude, iba virtuálne mašiny nebudú inštalované spôsobom ako sú teraz, ide najmä o aplikácie. Budúcnosť je v kontajneroch ako napr. Docker. To je ďalší a nevyhnutný krok k tomu, aby sa zrýchlil deployment. Od napísania kódu do produkcie to tak pôjde bez množstva chýb. 

 

Okrem práce na cloudových riešeniach si rozbehol aj prvú AWS group na Slovensku. Ako tento nápad vznikol? 

Bolo to podobné ako pri našej druhej aktivite, žilinskej JUGZE. Prišiel za mnou náš CEO Jan Lamber Voortman a povedal, že to ideme organizovať (smiech). A tak sme toto prvé stretnutie zorganizovali, aj keď to bolo celkom vtipné, keďže hneď v ten deň som dostal vysokú horúčku a nemohol som prísť. Zatiaľ sme mali 2 stretnutia, obe by sa dali nazvať úvodnými. Postupne by sme chceli pridávať na kvalite. 

 

Aké sú tvoje ďalšie plány s touto komunitou? 

Bol by som rád, aby sa v rámci Slovenska zdieľali informácie o skúsenostiach s cloudovými technológiami. Ja sám by som sa chcel učiť, keďže sa nepovažujem za toho najmúdrejšieho. Ak som, tak je to smutné (smiech). 

 

Máš aj tipy na ďalšie témy? 

Chcel by som odprezentovať tému o certifikácii, ako sme sa na ňu pripravovali, môžeme pozdieľať naše materiály a skúsenosti, čo je super, keďže takéto komplexné informácie asi nikde nedostaneš. Máme za sebou nejaké tréningy, časom by sa aj z tejto AWS grupy mohla stať nejaká tréningová platforma. Máme kontakt na ľudí z Amazonu, ktorí boli ochotní prísť a porozprávať sa s nami. Nápadov je veľa, uvidíme, kam nás evolúcia potiahne. 

 

Publikované: 27. dec 2016 16:03
  • Daniel Grigar

    Online Marketing Specialist

    Dano pracuje v Davinci software ako Online Marketing Specialist. Spravuje naše firemné sociálne siete a stará sa o náš blog. Popri tom strká svoje dlhé prsty aj do grafiky a videa. Vo voľnom čase sa venuje manažovaniu improvizačného divadla 3T. V minulosti dobrovoľničil v mnohých mládežníckych projektoch a je najväčším fanúšikom americkej kapely MUTEMATH. 

We want you

Do you see yourself working with us? Check out our vacancies. Is your ideal vacancy not in the list? Please send an open application. We are interested in new talents, both young and experienced.

Join us

Podobné články