Blog

Vitajte na Davinci blogu

Sme slovensko-holandský softvér house. V našom blogu pravidelne zdieľame to čo nás baví, čím ako firma žijeme, naše know-how, zápisky z konferencií či rôzne HR témy. Prajeme príjemné čítanie.

Čítaj viac

Marián Koleják, Application Specialist & Tester

26. nov 2015

How to code rules in Drools

I work for Davinci on the Skydoo project where the business rules are implemented in Groovy, which is an object oriented, dynamic and scripting Java platform language. I got a task to write rules in DSL (Domain specific language) MVEL for a new project. I went through many pages about the MVEL language and most of them were about the rules platform named Drools, so I dived in.

Čítaj viac

Martin Mitro, Java Developer

10. dec 2014

OSB & Oracle BAM: Simple integration

Integration of BAM with other Oracle Fusion Middleware products can be sometimes a little bit tricky. In this article I will show you a simple way of providing data to BAM via OSB.

Čítaj viac

Daniel Grigar, Online Marketing Specialist

11. nov 2014

Davinci success story

"Moja základná myšlienka pri zakladaní firmy bola, aby som dal príležitosť ľuďom, ktorí sú lepší ako ja a zároveň im dal slobodu, aby mohli robiť to, čo chcú".

Čítaj viac

Jarmila Jan?igová, Java Developer

10. aug 2015

Easy way to add Drag&Drop to your GWT based applications

I am programming a mid-office application with the GWT 2.5.0 front end. I wanted to improve the UX and came to the conclusion that drag & drop is the best way how to match two different data lists together (with different size, attributes, limitations, specifics and behavior). But GWT 2.5.0. does not support the drag & drop function.

Čítaj viac

Jakub Remenec, Java Developer

11. jan 2016

Arquillian - new testing platform

In this article, I would like to present you a pretty new testing platform called Arquillian. It works with Java EE, Spring and plenty of other technologies. I'm going to explain how it works and show you some of its features.

Čítaj viac

Romana ?a?anová, Marketing & Sales Manager; Daniel Grigar, Online Marketing Specialist

26. jan 2015

Davinci success story v2

Pred 5-timi rokmi som si povedal, že keď uvidím ľudí v Bratislavskom office tancovať na stole, moja práca na Slovensku bude splnená (úsmev). A ľudia na tých stoloch ešte stále netancujú (smiech).

Čítaj viac

Peter Kobes, CTO / Software Architect

31. mar 2015

PART 1: Agile transformation at Davinci

There are lots of books written by smart guys about agile. In this article, I will use my experience from the agile transformation at Davinci. I will explain what we learned to avoid and what helped us to succeed. I will describe how we do scrum, what tooling we use, and how we changed from ''doing agile'' to ''being agile''.

Čítaj viac

Daniel Grigar, Online Marketing Specialist

29. sep 2015

JUGZA (Java User Group Zilina)

"V originálnych stanovách sa píše, že ide o stretnutie, na ktorom sa diskutuje o technológiách, zdieľajú sa skúsenosti a má sa piť pivo, jesť pizza a zabávať sa!", hovorí v rozhovore Laďo Božek, iniciátor žilinskej JUGZY.