Blog

Vitajte na Davinci blogu

Sme slovensko-holandský softvér house. V našom blogu pravidelne zdieľame to čo nás baví, čím ako firma žijeme, naše know-how, zápisky z konferencií či rôzne HR témy. Prajeme príjemné čítanie.

Čítaj viac

Peter Steiner, Operations Manager

6. jún 2019

The success of SWISS on the AWS platform

Davinci was contacted 8 years ago by Swiss to develop a tailor-made application for them with an aim on business flows processing, warehouse processing, invoicing and order fulfillment. This project started in the past as a greenfield project and during 6 years of continuous development, we have reached together limits of chosen technology due to various reasons.

Čítaj viac

16. nov 2016

Davinci Automated Document Processing

Our ultimate goal at Davinci is to optimize client business processes via automation. Processing of mortgage loan supporting documents was more or less the last process which was still done manually, and very labor-intensively.

Čítaj viac

16. jún 2015

Onlia - Inovácia vo svete poistenia (Rozhovor s tímom)

Ponúkame vám rozhovor s ľuďmi, ktorí priniesli na trh nové poistenie auta. Dôvod prečo píšeme o poistení je jednoduchý – od začiatku projektu sme boli technickým garantom pre Onlia a hľadali s klientom riešenia ako inovovať poisťovací trh na Slovensku.