Novinky z Davinci software

Rozhovor s Peťom Steinerom, Operations managerom Davinci software, o tom, čo sa udialo za posledný polrok a čo našu firmu čaká v tom nasledujúcom.

Aký je aktuálny rok 2015 pre Davinci software? 

Prešli sme si ťažším obdobím. Po rokoch sa nám menili ľudia, no nadýchli sme sa a odrazili sa opäť ďalej. Aktuálne teda rastieme a sme vo fáze, že máme veľa projektov, nemáme dosť ľudí a nestíhame. Ale to je ten lepší variant. 

 

Čo máme nové?

Okrem projektov, na ktorých neustále makáme pre našich bankových a poisťovníckych klientov sme nedávno získali pečať "Spoločensky zodpovedná firma", ktorú udeľuje štát. V princípe ide o identifikáciu podnikov, ktoré sa správajú slušne, platia odvody, platia svojim dodávateľom načas a pod., na čo sme hrdí.

Niečo z IT oblasti? 

Prechádzame na Java 8 a tým pádom sme sa vrhli na certifikovanie všetkých našich developerov a testerov. Ale to nie je niečo, čo robíme odvčera. Java certifikácia je v našej firme zhruba na 85% hotová, do konca roku by sme sa chceli dostať na plný počet. U testérov je to ISTQB certifikácia

 

Aká je pointa certifikácie? 

Robíme pre A brand zákazníkov ako ING, ABN AMRO, bankové a finančné domy. V zahraničí je praxou, že si klienti vypýtajú od firmy certifikáciu developerov, ktorí na ich projekte budú pracovať. Od nás to aktuálne nikto nevyžaduje, je to pre nás skôr "nice to have". Čo sa týka našich ľudí, nejde nám vôbec o to, aby to svietilo v ich CVčkach. Certifikácia ťa donúti sadnúť na zadok, učiť sa a najmä pozrieť sa na Javu z iného pohľadu, než toho, s ktorým dennodenne pracujeme. Platí to isté, čo pri muzikantoch - dokonalá znalosť svojho nástroja ti ho pomáha lepšie ovládať. 

 

Platí tá istá analógia aj u testérov?

V podstate áno. Fakt je, že my potrebujeme, aby sa našim ľuďom neustále otvárali oči. Cieľom je posunúť ich ďalej.

Áčkoví klienti majú svoje "requirements". A tie často obsahujú vetu, že ľudia, ktorí s nimi robia, musia byť certifikovaní. V našich slovenských pomeroch je to napríklad štandard pri verejnom obstarávaní. Ak ho nesplníš, si von z tendra.

 

Plány na najbližšie obdobie?

Čakajú nás 2 veľké ciele. Postupne prechádzame na cloud a chceli by sme rozbehať interný Test lab. 

 

Z čoho vychádza rozhodnutie ísť na cloud? 

Z nazerania na budúcnosť. Moderné firmy sa snažia šetriť peniaze a zdroje virtualizovaním infraštruktúry. Nemáš tak káble, žiadne servery, železo a zároveň nepotrebuješ človeka na servis. Jediné, čo máš, je virtuálny server, ktorý robí v princípe to isté. Na druhej strane nás k tomuto kroku núti vývoj v IT svete. Priamo v našom biznise si nedávno urobili analýzu v ABN Amro. Trvala viac ako pol roka a zistili, že prechod na cloud je pri bankovom sektore dostatočne bezpečný. Odvtedy sa v Holandsku otvoril trh a všetci chcú používať moderné služby. My sme boli už dlho na rázcestí, keďže sme sa v cloude trochu vŕtali. Teraz sme sa do toho vrhli po hlave. 

 

Čo je Test lab? 

Ide o miestnosť do ktorej na mesiac zavrieme zopár našich ľudí. Počúvame ich a vidíme únavu z každodenného tlaku. Keď niekto 4-5 rokov mláti kód, tak jednoducho potrebuje "offtime". Pri developeroch platí, že musí ísť o výzvu a potrebujú čas na jej spracovanie. Tou výzvou môže byť nová technológia, nejaká hračka ako iBeacon, čokoľvek. Mesiac je dostatočne dlhá doba na vytvorenie nejakého prototypu, ktorý by sme časom mohli rozvinúť do myšlienky produktu. Ak sa im to nepodarí, budeme o skúsenosť z danej oblasti bohatší, čo využijeme v budúcnosti.

Druhým motívom je technologická časť. Keď prechádzaš na novú technológiu, tak si o nej niečo prečítaš, pozrieš si názor iných vývojárov, na základe čoho si vytvoríš názor. Stále však nemáš istotu, pokiaľ to nepoužiješ vo svojom vlastnom produkte. No my si nemôžeme dovoliť experimentovať na produktoch, ktoré už sú v produkcii, alebo tam majú ísť v priebehu najbližších mesiacov. A netreba zabudnúť na neustále spochybňovanie nášho technologického zázemia, čím sa posúvame dopredu. Mesiac je dosť dlhá doba na to, aby sme si vedeli výsledky odmerať. 

 

Ako to bude v praxi fungovať? 

Zatiaľ nevieme, výber ľudí bude možno vo forme ruskej rulety. :) Ale určite to nebude slúžiť na celodenné hranie WOWka. :) V zásade by to malo byť o developeroch, ktorí chcú a vypýtajú si takéto riešenie. V princípe mi je jedno, či ten človek bude sedieť tu, alebo v nejakom coworkingu typu Cvernovka. V našom tíme panuje dôvera, bez ktorej sa nikam nepohneme. Mňa zaujíma výsledok. Cieľ je urobiť merateľný prínos a vytvoriť na to priestor. 

 

Chystáme ešte niečo okrem cloudu a test labu? 

Makáme na novom technologickom portfóliu, čo súvisí s cloudom. Nie je dôvod lipnúť na niečom staršom, keď na nových veciach vieme pracovať rýchlejšie a efektívnejšie. Je to však špecifické v tom, že v našom biznise musia produkty fungovať viac rokov. Na čo sa veľmi teším, je naše vznikajúce "Command centrum" v Žiline, ktoré bude slúžiť na monitorovanie všetkých cloudových operácií a servisov. To znamená, že aktuálne zisťujeme, čo na to potrebujeme, aké pozície musíme obsadiť, aké vybavenie nakúpiť. Je to celkom zaujímavé.

Publikované: 07. júl 2015 10:54 | Počet prečítaní: 2464
  • Daniel Grigar

    Online Marketing Specialist

    Dano pracuje v Davinci software ako Online Marketing Specialist. Spravuje naše firemné sociálne siete a stará sa o náš blog. Popri tom strká svoje dlhé prsty aj do grafiky a videa. Vo voľnom čase sa venuje manažovaniu improvizačného divadla 3T. V minulosti dobrovoľničil v mnohých mládežníckych projektoch a je najväčším fanúšikom americkej kapely MUTEMATH. 

We want you

Do you see yourself working with us? Check out our vacancies. Is your ideal vacancy not in the list? Please send an open application. We are interested in new talents, both young and experienced.

Join us

Podobné články