Novinky z Davinci 11/2017

Čerstvé novinky z Davinci, na čo sa chystáme a čím práve žijeme, vám prináša Peťo, náš Operations Manager.

 

Aký bol rok 2017 pre Davinci?

Po minuloročnej veľkolepej oslave štvrťstoročnice skupiny Davinci, sme pre zmenu oslavovali 10-ročné výročie od založenia Davinci na Slovensku. Okrem osláv sme sa samozrejme venovali aj práci a to hlavne Jave a Cloudu. Ako som avizoval začiatkom roku, podarilo sa nám úspešne certifikovať všetkých cloudistov a momentálne prechádzame kolom re-certifikácie na vyššie levely ako sú AWS Certified Solution Architect - Professional, AWS Certified DevOps Engineer - Professional a ďalšie.

 

Čím sa môžme tento rok pochváliť?

Tento rok sme získali partnership a sme Consulting Partner Amazonu ako prvá firma na Slovensku! Popri holandských projektoch začíname spolupracovať aj so slovenskými klientmi. Z pohľadu vývojárov, asi tretina už absolvovala certifikáciu na Amazon for developers – budú tak môcť lepšie využívať natívne funkcie Amazon frameworkov a produktov a efektívnejšie tak využiť celú silu Amazonu. Už to nie je o tom, že robíme "nejaké" cloudové aplikácie, ale sú to aplikácie šité na mieru. Minulý rok sme mali len Java svet a Cloud svet a teraz sme to spojili, aby sme vedeli efektívne využívať spojenie Amazonu a Java aplikácií.

Najdôležitejší projekt v rámci Amazonu čo sme riešili celý rok, je optimalizovaný proces nasadzovania softvéru. V projekte využívame technológie ako Amazon Elastic Container Service, ktorý umožňuje využitie Docker kontainerov, Spring Cloud a Netflix. Princípom je, že takto zjednodušíme samotný deloyment proces, efektívnejšie využijeme Amazon Cloud zdroje a zrýchlime prechod medzi jednotlivými verziami produktu (umožnenie Blue-Green Deploymentu).

Aké máme plány s cloudom?

Simultánne pracujeme na ďalšom leveli partnerstva s Amazonom (Advanced level), čo obnáša certifikáciu viacerých ľudí na vyšších stupňoch a viac klientov, ktorí využívajú naše služby v určitom objeme. Zúčastnili sme sa aj AWSome day kde sme prezentovali našu víziu a to, ako Amazon využívame na zjednodušenie životov našich klientov.

V budúcom roku by sme chceli túto komunitu podporiť aj na Slovensku, teraz sa všetko deje najmä v Prahe a vo Viedni. Tiež rozmýsľame nad organizáciou Davinci & Amazon day a zvýšiť tak povedomie o cloude a hovoriť trebárs aj o tom, ako aj banky vedia fungovať na outsorsovanej infraštruktúre.

Aké zlepšenia ešte plánujeme?

Chceme docieliť, že s rovnakým počtom ľudí vieme obslúžiť viac kientov a najmä efektívnejšie. Chceme sa totiž ešte viac venovať výskumu a zlepšovaniu procesov. Plán je, že jedna pätina ľudí by mala robiť výskum, to je predsa naše DNA. Cloud sa vyvíja extrémne rýchlo, napríklad len za rok 2016, Amazon pridal 1017 nových funkcií.

My potrebujeme tieto nové funkcie analyzovať, zistiť či ich vieme použiť na zlepšenie našej práce a nájsť spôsob ich implementácie. Stále sa potrebujeme učiť čo je nové a ako sa to dá použiť pre nás a našich klientov. Naša vízia je tráviť menej času operations a viac výskumom a vývojom.

 

Čím ešte žijeme?

Tento rok dosť riešime front-endy. Doteraz sme sa zaoberali najmä vývojom mid-office a back-endov a front-endy sme pokladali za komponent, bez ktorého nie je web aplikácia celistvá. Teraz sa viac snažíme zlepšovať i to, čo klient reálne vidí. Kedže naše riešenia začíname mať dostupné aj externe (ako službu), musia aplikácie aj dobre vyzerať. Používame na to Angular a interne budujeme komunitu developerov, ktorí sa tomu venujú, chodia na konfery a tlačia túto víziu tým správnym smerom. Tiež riešime projekt unifikovaného vývoja aplikácií vo všetkých našich pobočkách.

 

Aká je atmosféra vo firme?

Tešíme sa, že ľudia sú spokojní, ako ukazujú aj výsledky Aon Best Employers, ktorého sme sa tento rok po ročnej odmlke opäť zúčastnili. Chceme robiť stále viac, hľadať ďalšie možnosti ako si dobrých ľudí udržať, zlepšovať sa ako firma, motivovať ľudí a v roku 2018 prísť zase s niečím novým. Jedna z ideí je zapájanie ľudí do rozhodovacích procesov, nové formy benefitov, optimalizovať pracovné miesto – testujeme standing table, atď. Nie je to len o práci, ale najmä o ľuďoch.

 

Čo nám chýba?

Čo nám najviac chýba sú ľudia so záujmom o testovanie. Prednášali sme aj študentom na univerzitách v Bratislave a v Žiline, aby sme im o pozícii Software Quality Enginer viac povedali. Dúfame, že ich to zaujme a podarí sa nám nájsť šikovných ľudí. Držte nám palce!

Peťo 

  • Peter Steiner

    Operations Manager

    Peťo pracuje v IT oblasti odkedy si pamätá. Najprv bojoval za firmu Dell na rôznych technických pozíciách a potom presedlal na softvérovú vlnu do Davinci. Tu sa venuje hlavne organizácii ako takej, jej chodu, náboru ľudí, plánovaniu a hlavne našim klientom.

We want you

Do you see yourself working with us? Check out our vacancies. Is your ideal vacancy not in the list? Please send an open application. We are interested in new talents, both young and experienced.

Join us

Podobné články