Novinky z Davinci software 12/2015

O tom, čo sa udialo za posledné obdobie, a aké sú plány na najbližšie mesiace, sme sa porozprávali s Peťom Steinerom, Operations Managerom Davinci software.

Zhrnutie roku

Prešli sme si ťažkým obdobím. Vymenila sa nám veľká časť tímu, Viacero ľudí chcelo skúsiť žiť v zahraničí, prípadne išlo o ľudí, ktorí boli s nami dlhšie a zatúžili po zmene a možnosti vyskúšať si nové technológie. Dôležitým faktom pre nás je, že sme sa s nikým nerozišli v zlom, aj keď nás to nakrátko oslabilo. Na druhej strane sme dokázali udržať motiváciu ľudí, o čom svedčí aj náš veľký úspech. (V prieskume AON Hewitt sme sa stali Zamestnávateľom roka 2015). Tento prieskum sa paradoxne odohrával v období, ktoré bolo pre nás najťažšie. 

Zlepšenie komunikácie

Chceli by sme viac zamakať na našich ľuďoch a na komunikácii a efektivite práce medzi našimi pobočkami. Chceme sa zblížiť a zistiť svoje silné a slabé stránky a navzájom si pomôcť. Aktuálne máme na Slovensku 3 senior architektov, ktorí by sa mali minimálne raz za mesiac objaviť v Žiline. Takisto by sa mali častejšie stretávať ľudia z projektov, aby sa mohli zdokonalovať v tom, v čom majú nedostatky. 

Od budúceho roku by sme chceli častejšie posielať našich ľudí do Holandska na týždňové až dvojtýždňové stáže. Cieľom je zblížiť lead developerov s ľuďmi, ktorí riadia projekty, aby sa prípadné problémy riešili oveľa efektívnejšie už v ich rannej fáze.

Takisto pokračujeme v softskill tréningoch. Obmenil sa nám tím a potrebujeme, aby sa ľudia zlepšili vo vzájomnej verbálnej a neverbálnej komunikácii. V apríli je plánované ďalšie kolo pre skupinu zhruba 10-12 ľudí. Celý tréning je šitý na našu mieru, preto sme sami zvedaví, kam sa posunieme.  

 

Testeri

Výzvou do budúceho roku je automatizácia testov. Zároveň meníme pohľad na pozíciu testera ako takého. Naši testeri zďaleka nerobia iba testing. Venujú sa vývoju, písaniu testov, vytváraniu programov. Pri našom testerovi ide o mix analytika, junior developera, biznis konzultanta, osoby, ktorá rozumie všetkému. V žiadnom prípade to nie je len tester, ktorý robí iba na základe nejakého scenára a vyhodnotí, či prejde, alebo nie. Budeme takýchto šikovných ľudí potrebovať do tímu viac.

Projekty, Cloud a Bezpečnosť

V rámci projektov toho chystáme viac. Chceli by sme spustiť prvú fázu projektu Adaxio, ktorý vyvíjame zhruba rok. Bude to obrovská inštancia nad cloudom. Z pohľadu cloud infraštruktúry chceme dokončiť Amazon certifikáciu našich ľudí. Ďalším z cieľov je zlepšiť monitoring. V januári sa do nášho tímu pridá nový člen, ktorý ho bude mať na starosti. 

Takisto sa posúvame v bezpečnosti. Prijali sme nového človeka, ktorý dáva dokopy procesy celého cloud tímu. Takisto prechádzame bezpečnostnou certifikáciou. Predtým, než pôjdeme s projektami von, toto všetko musí byť dokončené. 

Z technického hľadiska sme sa výrazne posunuli z hľadiska automatizácie infraštruktúry našich serverov. Dokúpili sme potrebný hardware a zároveň sa začíname zaoberať virtualizáciou na úrovni OpenStacku. 

R&D Lab (Research and Development Lab)

Jediné, na čo sa čaká, je vybavenie a zároveň grafická úprava miesta. Umiestnenie v rámci kancelárie už je dané. Rátame, že od Januára sa začne definitívne používať v stave, aký sme si predstavovali. 

Nová corporate identity

Z dlhodobého hľadiska pracujeme na zmene identity Davinci, ktorú má na starosti náš marketingový tím. Znamená to zmenu vizuálnej komunikácie, následne webu, kancelárií, atď. V priebehu nasledujúceho roka by sa mali tieto zmeny začať postupne prejavovať. 

Spolupráca s univerzitami 

So Žilinskou univerzitou máme 2 vetvy spolupráce. Pri prvej ide o spoluprácu s fakultou, kde sa študuje softvérové inžinierstvo. Robíme tam pravidelne prednášky a spolupodieľame sa na učebných osnovách. Momentálnym cieľom je pomôcť fakulte s automatizáciou build enviromentov ako sú Maven, Jenkins a Git. 

V druhom prípade ide o spoluprácu na projekte OpenStack s fakultou, ktorá sa zaoberá telekomunikáciami, servermi, atď. Robíme tam prednášky, budeme robiť cviká. Zároveň sme ponúkli možnosť diplomovej práce. Uvidíme, aký bude záujem ľudí o tieto aktivity. Cieľom oboch spoluprác je v prvom rade pomôcť danému regiónu, nakoľko sme v ňom objavili kopu šikovných ľudí. Z pohľadu školy sa snažíme implementovať do učebných osnov to, čo trh potrebuje a chce, na úkor toho, čo prestáva byť aktuálne. Celý svet sa pomaly virtualizuje. Snažíme sa študentom ukázať veci, s ktorými sa bežne nestretnú. Ide o win-win spoluprácu, pri ktorej prepájame školstvo s trhom. Škola tak ponúkne oveľa kvalifikovanejších študentov bez potreby dlhého zaškoľovania. Okrem Žiliny sme sa vrátili k aktivitám so študentami aj v Bratislave. Momentálne u nás pracujú 4 študenti. Toto číslo by sme chceli zväčšiť.

25 výročie Davinci: 

Plánujeme spoločnú oslavu celej firmy, no ešte nepoznáme presné miesto. Chceli by sme spojiť celú firmu a spoločne osláviť tento úspech. Malo by to byť niečo, čo si ľudia zapamätajú, no v tejto chvíli nemáme nič konkrétne. 

Brandované bicykle

Predzvesťou našej 25ky sú firemné bicykle, ktoré dostal na Vianoce každý z našich zamestnancov. Teším sa keď ich budem vídať na cestách.

 

Publikované: 23. dec 2015 8:27 | Počet prečítaní: 1928
  • Daniel Grigar

    Online Marketing Specialist

    Dano pracuje v Davinci software ako Online Marketing Specialist. Spravuje naše firemné sociálne siete a stará sa o náš blog. Popri tom strká svoje dlhé prsty aj do grafiky a videa. Vo voľnom čase sa venuje manažovaniu improvizačného divadla 3T. V minulosti dobrovoľničil v mnohých mládežníckych projektoch a je najväčším fanúšikom americkej kapely MUTEMATH. 

We want you

Do you see yourself working with us? Check out our vacancies. Is your ideal vacancy not in the list? Please send an open application. We are interested in new talents, both young and experienced.

Join us

Podobné články