Blog

Vitajte na Davinci blogu

Sme slovensko-holandský softvér house. V našom blogu pravidelne zdieľame to čo nás baví, čím ako firma žijeme, naše know-how, zápisky z konferencií či rôzne HR témy. Prajeme príjemné čítanie.

Čítaj viac

Jozef Burgel, Java Developer

8. mar 2016

Improving your job performance

Getting a promotion or bigger yearly bonus. These are things most of us would be happy to experience and hear. However, they do not come automatically. Earning them requires you to act as a professional. In Davinci, we always want to improve and find various ways to be better. This does not only include code quality but also our soft skills.

Čítaj viac

Daniel Grigar, Online Marketing Specialist

8. feb 2016

Be Creative and Fearless! Interview with Neelie Kroes

Neelie Kroes has worked for the European Commission, as one of the 27 Commissioners she seeks to maintain a peaceful and prosperous Europe. From 2004 to 2009, she was Competition Commissioner responsible for ensuring a level playing field for business in Europe, fair prices and consumer choice. In 2010, she became Vice-President of the European Commission responsible for the Digital Agenda for Europe.

Čítaj viac

Lucia Harušťáková, HR Generalist

1. dec 2014

5 odporúčaní, o ktorých by mal vedieť HR manažér v IT firme

Najskôr zopár viet o mne. Volám sa Lucia Harušťáková a nikdy som nemyslela, že budem pracovať v IT firme. Zhodou okolností však pôsobím už deviaty mesiac v Davinci na pozícii HR Generalist. 9 mesiacov je relatívne dosť dlhý čas na to, aby si človek urobil názor a začal porovnávať.